Dziś poruszymy temat sporów i kontrowersji. Porozmawiamy o tłuszczu.
Tłuszcze
Energia w naszym organizmie głównie przechowywana jest w tłuszczu. Jeżeli spożywamy za dużo tłuszczu w stosunku do potrzeb naszego organizmu jego nadmiar jest magazynowany w komórka tłuszczowych. Stanowi on rezerwę do późniejszego wykorzystania. Tak samo dzieje się, jeżeli jemy za dużo białka lub węglowodanów. Ich nadmiar przekształcany jest w tłuszcz, który idzie do komórek tłuszczowych oraz stanowi nasze potencjalne źródło energii na przyszłość.
Wszyscy wiemy, że tłuszcze są nam potrzebne do funkcjonowania. Nasz organizm nie jest w stanie ich wytworzyć więc niezbędne jest ich pobieranie z pożywienia. Już wiemy, że tłuszcz to nasza energia, pomaga on również wchłaniać witaminy jak A, D, E czy K. Izoluje on również nasze narządy oraz zapewnia ciepło w zimnym otaczaniu.
Tłuszcze dzielimy na:
- nasycone
- nienasycone
Tłuszcze nasycone i nienasycone
Tłuszcze nasycone rozpoznajemy po tym, że mają stałą konsystencję w temperaturze pokojowej. Występują one głownie w produktach pochodzenie zwierzęcego (czerwone mięso, masło, smalec, sery i jajka). Roślinnego pochodzenia tłuszcze nasycone możemy znaleźć w oleju kokosowym, palmowym czy maśle kakaowym.
Tłuszcze nienasycone występują w dwóch formach:
- jednonienasyconych (omega 9)
- wielonienasyconych (co najmniej dwa wiązania podwójne)
Tłuszcze jednonienasycone znajdziemy w pokarmach roślinnych (nasiona, awokado, oliwki i orzechy).
W płynnej formie pozostają w temperaturze pokojowej, a stała formę przyjmują, gdy temperatura staje się chłodna.
Znajdziesz je w oleju z oliwek, migdałów czy awokado.
Tłuszcze wielonienasycone dzielimy na:
- kwas alfa-linolenowy (AHA) znany jako tłuszcz omega 3
- kwas linolowy (LA) znany jako tłuszcz omega 6
Kwas AHA jest niezbędnym budulcem dla kwasów omega 3. Najważniejszą rolę w organizmie odgrywają, kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). EPA zmniejsza stany zapalne a DHA umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu, siatkówek oka, nadnerczy czy jąder.
Kwas LA jest niezbędnym budulcem dla kwasów omega 6. Najważniejszą rolę w organizmie odgrywają, kwas di-homo-gamma -linolenowy (DGLA) oraz kwas arachidonowy (AA). AA odpowiedzialny jest za stany zapalne w organizmie.
Wielonienasycone tłuszcze znajdziemy w pokarmach roślinnych (nasiona, orzechy, oleje oraz awokado).
W płynnej formie wielonienasycone kwasy tłuszczowe pozostają w temperaturze pokojowej, jednak ulegną stanu stałemu, jeśli wystarczająco ostygną.
Stosunek omeg 6 do omega 3
Bardzo ważne jest, aby zachowywać odpowiedni stosunek pomiędzy kwasami omega 3 i omega 6. Należy również pamiętać, że kwasy z grupy omega 3 będą przeciwzapalne natomiast te z grupy omega 6 będzie prozapalne. Na rynku spożywczym do produkcji żywności używa się oleje bogate w omega 6. Omega 3 jest omijany ze względu na swoją słabą stabilność. Przez takie zachowanie zmuszani jesteśmy spożywać dużo więcej omega 6 w stosunku do omega 3. Obecnie w naszej diecie stosunek ten wynosi 25: 1 czy 15:1 i dlatego chorujemy. Przyczyną tego jest stosowanie w nadmiarze olejów rafinowanych, które zawierają kwas LA.
Utrzymanie niższego stosunku kwasów omeg 6 do omega 3 (2.5 :1 czy 5:1) zmniejsza ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Komponujmy więc posiłki tak by nasze kwasy omega zawsze były zbilansowane.
Dobrym źródłem kwasów AHA są nasiona chia oraz siemię lniane. Posiadają one również najniższy stosunek omega 6 do omega 3 pośród nasion i orzechów. W 20 g nasion chia znajdziemy 61 % of ALA i 20% LA dając nam stosunek 0,33:1 omega 6 do omega 3. W 14g siemienia lnianego ten stosunek wyniesie 0,28: 1. Dla porównania tak popularne teraz nasiona konopi w 20g osiągną stosunek 3:1. Bądźmy więc świadomi co dokładnie zawierają spożywane przez nas produkty. Dla ułatwienia powiem, że większość warzyw liściastych i zielonych będzie miało ten stosunek zbilansowany.
Tłuszcze Trans
Pozostały nam jeszcze do omówienia tłuszcze Trans. Większość tłuszczy trans została stworzona sztucznie na potrzeby naszej nowoczesnej diety. Powstają one w procesie, w którym płynne oleje roślinne są podgrzewane. Sprawia to, że oleje stają się trwałe i mają stabilny smak. Produkty zawierające tłuszcze trans nie muszą być przechowywane w lodówce. Ta oto właściwość przyczyniła się do ich popularności i jednocześnie naszej zagłady. Tłuszcze trans znajdziemy głownie w fast foodach, komercyjnych wypiekach i przetworzonej żywności, a tak naprawdę są one wszędzie. Tłuszcze trans nadają potrawą lepszego smaku, który nas uzależnia.
Niestety tego rodzaju tłuszcze są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Zachęcam wiem do czytania etykiet i wybierania produktów z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Unikajmy również żywności wysoko przetworzonej.
Podsumowanie
Dla człowieka idealna diet to dieta niskotłuszczowa. Oczywiście tłuszcze nam są potrzebne więc nie możemy ich całkowicie wyeliminować. Tłuszcze omega 3 powinny pochodzić z zielonych warzyw liściastych, siemienia lnianego i nasion chia. Dbajmy o utrzymanie prawidłowego stosunek omega 3 do omega 6. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić zredukuj przyjmowanie olejów bogatych w omega 6 (olej sezamowy czy pestek winogron) lub napisz do nas.
Proszę pamiętać również, że niskotłuszczowa dieta sprawia, że stajemy się odporni na zawał serca. Udowodnił to dr Esselstyn, testując swoją dietę na pacjentach, którym lekarze nie dawali już szans. Zapobiega ona również nawrotom raka.
Gabriel Cousens natomiast uważa, że dieta niskotłuszczowa pomaga zwalczyć cukrzyce typu 2. Wystarczy zmniejszyć ilość tłuszczu do 10 -15% spożywanych kalorii.
Chcesz wiedzieć więcej, sięgnij po książki Kazimierza Kłodawskiego.
Masz pytania? Napisz mi je w komentarzu lub wyślij maila.
Pozdrawiam
Ola
SHARE THIS:
Image Designed by Freepik