Oczyszczanie organizmu możemy przeprowadzać każdego dnia za pośrednictwem wartościowego pożywienia. Kilka ciekawych propozycji znajdziesz poniżej. Polecam przyjrzeć im się bliżej i wprowadzić je do naszej codziennej diety.
Zboża
Owies — znakomity na wątrobę oraz nerki. Ma bardzo silne właściwości ogrzewające. Daje on siłę, energię i ciepło na cały dzień. Doskonały dla ludzi o zimnych dłoniach i stopach, natychmiast je rozgrzeje. Owies jest bezcennym pokarmem w naszym wilgotnym i chłodnym klimacie.
Jęczmień — znakomity na choroby płuc. Nawilża on płuca, jelito grube, nerki i pęcherz moczowy. Polecany jest ludziom osłabionym i potrzebującym odzyskać siły. Wywar z niego wzmacnia kobiety
po porodzie i wywołuje wzrost ilości pokarmu.
Kasza jaglana — znakomita na odkwaszanie organizmu. Proso leczy śledzionę i trzustkę. Skutecznie oczyszcza organizm z nadmiaru śluzu i wilgoci. Dzięki swojej zasadowości podnosi odporność organizmu i jest najprostszym lekiem przeciwko nowotworom. Bardzo szybko dodaje energii i sił. Stawia na nogi. Szczególnie polecane przy znacznym wysiłku fizycznym i umysłowym.
Kasza gryczana — znakomita na układ krążenia. Sprawia, że nasze kości stają się elastyczne. Doskonale radzi sobie również ze zgagą czy nadkwaśnością organizmu. Polecana jest szczególnie dla osób
słabych, anemicznych, po wszelkiego rodzaju niedomaganiach i chorobach.
Orkisz — znakomity na wątrobę. Oczyszcza ją z toksyn. Systematyczne spożywanie orkiszu, szczególnie starych odmian, daję nam równowagę energetyczną, siłę fizyczną i hart ducha.
Strączki
Groch — daje siłę i wytrzymałość. Przeciwdziała kamicy nerkowej i wątrobowej, łamaniu w kościach, zmęczeniu, bezsenności. Wpływa na szybką regenerację oraz gojenie się ran.
Soczewica — główne źródło białka, żelaza oraz witamin z grupy B. Soczewica jest najłatwiej strawna ze wszystkich strączkowych, szczególnie czerwona
Ciecierzyca — pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki dużej ilości błonnika pomaga w zaparciach. Eliminuje ona wolne rodniki z organizmu oraz przyspiesza oczyszczanie. Polecana jest ludziom z refluksem, gdyż wiąże ona kwas solny w żołądku.
Wodorosty
Dulse oraz kelp -znakomite na tarczycę. Posiadają dużo jodu oraz cynku. Te dwa składnik, pomagają naszej tarczycy na powrót do harmonii. Dulse dodatkowo zawiera dużo żelaza. Polecam dodawać kelp do każdej zupy. Sproszkowane wodorosty możemy również dodać do sałatek.
Spirulina — znakomita na obniżenie cholesterolu. Usuwa metale ciężkie takie jak rtęć czy miedź z naszego organizmu. Obniża ona również wzrost guzów i cyst. Pijąc codziennie z niej szejka, otrzymamy dużo pozytywnej energii na cały dzień, jednocześnie oczyszczając organizm. Jeżeli nie lubisz smaku spiruliny, wymieszaj ją z bananami.
Nori – ma 2 do 4 razy więcej witaminy A niż marchew i 10 razy więcej niż szpinak. Dodatkowo rozpuszcza złogi tłuszczu i pomaga organizmowi oczyścić się z zalegającej flegmy.
Wakame, arame i hiziki mają 11 do 14 razy więcej wapnia niż mleko krowie (łatwo przyswajalnego). Wapń oczywiście wzmacnia nasze zęby i kości. Wakame idealnie nadaje się do surówek lub jaka posypka do ryżu.
Kombu, wakame, arame, hiziki i nori 3 do 8 razy więcej żelaza niż mięso wołowe. Kombu zwane jest również złotą algą, Ma on działanie przeciwzapalne.
Zioła
Korzeń lukrecji — znakomity na układ oddechowy. Pomocny jest również w depresji. Doskonale przywraca siłę nadnerczy, jednocześnie wspiera pracę nerek.
Pokrzywa — Odmładza. Sok ze świeżej pokrzywy wiosennej pity przez 4 tygodnie, po 2-3 łyżki dziennie, odmładza i dodaje wigoru. Systematyczne spożywanie pokrzywy (szczególnie wiosną, ale także latem i jesienią) zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi i liczbę czerwonych krwinek.
Lubczyk – roślina miłości. Ceniona w tradycji ludowej od wieków jako roślina magiczna wzbudzająca uczucie miłości i pożądania u partnera. W tradycyjnej medycynie lubczyk ma zastosowanie przeciwnowotworowe, moczopędne, odtruwające, przeciwmiażdżycowe, odmładzające. Wspomaga też w niedoczynności układu pokarmowego, przeciwdziała łuszczycy oraz wrzodom i posiada wiele innych korzystnych zastosowań.
Chcesz wiedzieć więcej, sięgnij po książki Kazimierza Kłodawskiego.
Zawierają one smakowite przepisy i są po brzegi wypełnione wiedzą.
Masz pytania? Napisz mi je w komentarzu lub wyślij maila.
Pozdrawiam
Ola
SHARE THIS:
Image Designed by Freepik