Kontynuacja cyklu wpisów o Teorii Pięciu Przemian – Przemiana Drzewo. Ciąg dalszy o wątrobie
Dziś skupimy się na tym co lubi nasza wątroba oraz co jej służy. Opisze również jak ją oczyszczać.
Sprawna wątroba to zdrowie i młodość całego organizmu. Dlatego tak ważne jest o nią dbać i regularnie oczyszczać.
Wątrobę najlepiej oczyszczać na wiosnę (od 15 lutego nawet do końca maja). Jest to najlepszą porą roku na oczyszczanie i regenerację wątroby. Najszybciej i najskuteczniej oczyszcza się wątrobę dietami, monodietami i głodówkami.
Można również oczyścić i zrównoważyć pracę wątroby poprzez tak zwane zwykłe jedzenie. Trzeba tylko wiedzieć, jakie pokarmy wątroba lubi – te właśnie leczą i harmonizują jej pracę, a jakich nie lubi, i tych unikać. Stwierdzono naukowo, że ogromna większość pokarmów, które lubi wątroba, zawiera czynne, aktywne substancje przeciwrakowe. Jednym słowem wątroba lubi te pokarmy, które niszczą raka.
Co lubi nasza wątroba
Są cztery grupy pokarmów, które uwielbia nasza wątroba. Mają one niesamowity wpływ na jej regenerację
- Całe ziarna pszenicy — Oczywiście pszenica z upraw naturalnych (ekologicznych) i niezmodyfikowana w jakikolwiek sposób. Takimi odmianami pszenicy lub pszenicopodobnym ziarnem jest orkisz, płaskurka i samopsza jedyne odmiany niezmienione od stuleci. Ugotowane ziarna pszenicy, orkiszu, płaskurki i samopszy spożywamy same lub z różnymi dodatkami.
Zbawienny wpływ na wątrobę mają również wszystkie wyroby z pełnej, czyli razowej pszennej mąki, np.: makarony razowe, wszelkiego rodzaju kluski, bułeczki gotowane na parze, płatki pszenne, a także pieczywo, ale tylko pieczone na zakwasie.
Te produkty spożywamy, jednak sporadycznie (3-5 razy w miesiącu).
- Wszystkie świeże, zielone warzywa liściowe i kolor zielony — dlatego wiosna jest ulubioną porą roku tego organu.
Spożywamy wszystkie świeże, zielone warzywa liściowe surowe lub krótko gotowane (blanszowane) czy duszone. Są one idealnym pokarmem dla wątroby. Jedzmy więc natkę pietruszki, liście selera, jarmuż, szpinak, młode listki rzodkiewki, marchewki, buraczków itd. Przez cały rok spożywamy również świeże, zielone przyprawy – cząber, majeranek, szałwię, bazylię, tymianek, estragon itd. Ochoczo korzystajmy z darów Matki Natury i spożywajmy rośliny dziko rosnące, a przede wszystkim młodą pokrzywę, liście mniszka lekarskiego, krwawnik, babkę lancetowatą i zwykłą, podagrycznik i wiele innych naturalnie rosnących roślin.
- Wszystkie warzywa rzepowate – spożywajmy warzywa rzepowate wraz z liśćmi na surowo, gotowane i duszone. Polecam rzodkiewkę, rzodkiew daikon (długa i biała), czarną rzepę i brukiew. Doskonałym dopełnieniem zdrowej diety dla wątroby są wszystkie kapustne. Sama kapusta jest balsamem dla wątroby. Polecam kapustę białą, czerwoną, włoską, pekińską i brukselkę, a także brokuły, kalafior i kalarepkę oraz jarmuż. Wszystkie te warzywa, szczególnie młode, spożywamy razem z liśćmi.
- Produkty fermentacji mlekowej tak zwane kiszonki – aby wątroba mogła służyć nam przez długie lata, musimy pamiętać o jeszcze jednym, niezwykle ważnym elemencie – produktach fermentacji mlekowej. Czyli o popularnych u nas w kraju kiszonych warzywach; kiśmy więc i spożywajmy systematycznie kapustę kiszoną, ogórki kiszone, a także cebulę, czosnek, buraki i grzyby. Należy jednak pamiętać, że produktów fermentacji mlekowej nie można zjadać zbyt dużo na jeden posiłek: 1-2 łyżki stołowe do posiłku w zupełności wystarczą. Wszystkie te produkty mają naturalny smak kwaśny, a smak ten jest ulubionym smakiem wątroby – leczy i wspiera wątrobę i woreczek żółciowy.
Czego nie lubi nasza wątroba.
Naszej wątrobie nie służy:
- Duża ilości tłuszczu.
- Duże ilości mięsa.
- Duże ilości soli.
- Wyroby mleczne
Wątroba również nie przepada za wczesnymi ciężkimi śniadaniami jak jajka na bekonie.
Powoduje to jej zapchanie i mamy wtedy tak zwany zły dzień.
Dorosłe osoby powinny spożywać śniadanie po godzinie 9 lub całkowicie z niego zrezygnować.
Umożliwi to naszemu organizmowi na kontynuację codziennego oczyszczania.
Oczyszczanie wątroby.
Istnieje wiele sposobów oczyszczania wątroby. Najbardziej popularne jest płukanie wątroby i woreczka żółciowego wg Andreasa Moritza. Jest to bardzo intensywne oczyszczanie i nie każdemu służy. Ja nie będę opisywać tej metody. Jeżeli jesteś nią zainteresowany, zapraszam tu. Istnieją również przeróżne kuracje ziołowe, które tu również pominę.
My skupimy się na oczyszczaniu wątroby za pomocą ziaren.
Zasady oczyszczania wątroby
Proponowane przeze mnie oczyszczanie wątroby trwa 16 dni
- Trzy pierwsze dni stosujemy Ścisłą dietę makrobiotyczną
- Trzy kolejne dni stosujemy Ścisłą dietę makrobiotyczną bez strączków
- Po tych sześciu dniach mamy do wyboru:
– Dwa dni głodówki
– 1 dzień głodówki oraz 1 dzień monodiety - Dzień dziewiąty i dziesiąty – wyjście z oczyszczania – Ścisłą dietę makrobiotyczną bez strączków. Gotujemy potrawy wyłącznie lekko strawne. Preferowane są zupy krem, bulion.
- Dzień jedenasty i dwunasty –Ścisła dieta makrobiotyczna bez strączków.
- Dzień trzynasty i czternasty – Ścisła dieta makrobiotyczna – wprowadzamy warzywa strączkowe
- Dzień piętnasty i szesnasty – powrót do normalnego odżywiania
Takie oczyszczanie powinniśmy przeprowadzać 4 razy w roku. Będą to tak zwane wakacje dla naszej wątroby, które pozwolą jej na odpoczynek i regenerację.
Chcąc przeprowadzić dłuższe oczyszczanie, możesz przedłużyć monodietę do 9 dni. Będzie wiązało się to z dłuższym przygotowaniem i wyjściem. Wtedy Ścisła dieta makrobiotyczna powinna trwać od 2 do 4 tygodni. Wydłuży się również okres wychodzenia.
Jeżeli twoja wątroba jest intensywnie zanieczyszczona zapraszam na konsultacje.
Chcesz wiedzieć więcej, sięgnij po książki Kazimierza Kłodawskiego.
Masz pytania? Napisz mi je w komentarzu lub wyślij maila.
Pozdrawiam
Ola
SHARE THIS:
Image Designed by Freepik